Ny studie om protein och styrketräning

Nytt ljus på ”muskelfull-effekten”

Kroppsbyggare har under lång tid lagt upp sina liv kring en diet med många tillfällen av proteinintag, för att maximlat stimulera proteinsyntesen och på så vis muskelmassan. Detta har baserats på en tro om att det finns ett maxtak på omkring 25-30 g protein som kroppens muskler kan tillgodgöra sig av vid en given måltid, även kallan ”muskelfull-effekten”. Allt protein utöver detta har ansetts gå till spillo, och endast användas som dyr energi. Ny forskning publicerad i tidskriften Cell Reports Medicine, visar att det kanske inte är nödvändigt att portionera ut proteinet över dagen på detta viset.

Studien

Studien genomfördes på 36 unga friska män i nederländerna, som efter ett styrketräningspass fick dricka antingen 100 gram mjölkprotein, 25 gram eller inget protein alls. Därefter mättes muskelproteinsyntesen under tolv timmar efter proteindrinken. Resultatet visar att muskelproteinsyntesen inte avstannade efter några timmar, utan att gruppen som hade fått mest protein också fick en högre och mer varaktig muskelproteinsyntes.

Vad innebär detta i praktiken?

Slutsatsen från denna studie, är att det än en gång visar sig vara det totala intaget över tid som spelar roll, även när det gäller paramentrar som muskelproteinsyntesen. Så om det passar dig att äta färre och större måltider, snarare än mindre och frekventa, så kan du vara lugn. Om ditt mål är att bygga maximalt med muskler så är det viktiga att äta tillräckligt med protein över dagen, gärna 2 g protein/kg kroppsvikt och dag. Fler studier behövs för att undersöka hur man eventuellt kan maximera denna effekt.

 

Läs studien.

Sierra de Goldsmith,
Psykolog, Leg. dietist och Personlig tränare


Bli medlem

Bli medlem direkt på webben,
vi har medlemskap som passar alla!

Läs mer

Provträna

Träna gratis hos oss en vecka, 
upptäck hur, när och var du vill träna! 

 provträna