Åtgärder gällande Covid-19

Vi på Nordic Wellness tar spridningen av Covid-19 på allvar och sätter in åtgärder för att du som medlem ska känna dig trygg och säker med din träning hos oss. Vår högsta prioritering är du och din hälsa.

Läs mer om hur vi förhåller oss till Covid-19 här.

Svårt att hitta rätt kort? Lugn vi hjälper dig!

Till kortväljaren

Om Klubben

Varmt välkommen till en av de mest centrala klubbarna i Göteborg: Nordic Wellness Domkyrkan!

Med ett högkvalitativt gym och ett alltid lika fullspäckat gruppträningsschema i våra tre gruppträningssalar finns det alltid motivation till träning. Vill du satsa stenhårt på din träning finns vår Personliga Tränar Angel som hjälper dig att nå dina mål.

På klubben finns sex högeffektiva solarium som man kan boka eller ta drop in. Vattenmassagen och den lyxiga massagestolen ligger på samma avdelning för dig som vill unna dig det lilla extra. 

I våra tre gruppträningssalar kan du träna allt från BODYPUMP®, CXWORX® & GRIT® från världsledande träningsleverantören LES MILLS® men även våra egna klasser som YOGA, CYKEL & CARDIO STEP. Vår cykelsal är fullt utrustad med pulssystem från POLAR och cyklar från TECHNOGYM. Klockar och pulsband finns att köpa i receptionen, men du kan även låna ditt pulsband för pulsklasserna.

Varför inte ta det lugnt i vår lounge innan eller efter ditt pass? Ta en proteindrink, kaffe eller bar i Freds Corner. Funkar även perfekt för dig som vill sitta med datorn och jobba eller studera.

Under sommarmånaderna har vi en härlig uteplats där du kan andas frisk luft och ladda inför ditt träningspass.

Våran klubb är utrustad med hjärtstartare, allt för att du ska känna dig säker med din träning hos oss.

Välkommen till Drottningatan 16, mitt i centrala Göteborg!

Vårt utbud

Gym

Gruppträning

Funktionell yta

Vattenmassage

Visa hela
vårt utbud
Visa alla
Dölj utbud
Träning och maskiner

Gym

Fria vikter

Skierg

Crosstrainer

Cyklar

Löpband

Rodd

Funktionell yta

Crosscage

Trappmaskin

Träningsformer

Gruppträning

Seniorträning

Personlig tränare

Uteträning

Ungdomsträning

Barndans

Rehab

Generellt

Träningsyta

Öppet dygnet runt

Café

Skåp - Hänglås

Kidz Club

13-årsgräns

Barnpassning

11-årsgräns

Efter träning

Jacuzzi

Bastu

Solarium

Massagestol

Spa

Vattenmassage

Visa alla
Dölj utbud

Kontakt


Adress

Nordic Wellness Göteborg Domkyrkan

Nordic Wellness Göteborg Domkyrkan

Drottninggatan 16, 411 14, Göteborg


Telefon

010 - 155 52 48


Epost

domkyrkan@nordicwellness.se


Öppettider

Bemannat

05.00–21.00 08.00-21.00
Ti 05.00–21.00 08.00-21.00
On 05.00–21.00 08.00-21.00
To 05.00–21.00 08.00-21.00
Fr 05.00–20.00 08.00-20.00
05.00–20.00 10.00-17.00
05.00–20.00 11.00-19.00
Tid Pass Instruktör Platser
10:00 - 10:45 SH'BAM® 45 SH'BAM® 45
Evelina Mölleborg 2 i kö
Evelina Mölleborg 2 i kö Reservera
Reservera

SH'BAM® 45

10:00 - 10:45

2 i kö

10:30 - 11:00 Cykel 30 Cykel 30
Cecilia Agering 19 i kö
Cecilia Agering 19 i kö Reservera
Reservera

Cykel 30

10:30 - 11:00

19 i kö

11:10 - 11:40 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Cecilia Agering 16 i kö
Cecilia Agering 16 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

11:10 - 11:40

16 i kö

11:50 - 12:35 BODYBALANCE® 45 BODYBALANCE® 45
Cecilia Agering 12 i kö
Cecilia Agering 12 i kö Reservera
Reservera

BODYBALANCE® 45

11:50 - 12:35

12 i kö

17:00 - 18:00 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Sandra Axell 21 i kö
Sandra Axell 21 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:00 - 18:00

21 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 20 i kö
Robin Loberg Lundgren 20 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

20 i kö

18:10 - 18:40 HIIT 30 HIIT 30
Linnea Baksås Martinsson 14 i kö
Linnea Baksås Martinsson 14 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

18:10 - 18:40

14 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Nora Eskilsson 9 i kö
Nora Eskilsson 9 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

06:30 - 07:00

9 i kö

07:10 - 07:40 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Nora Eskilsson 5 i kö
Nora Eskilsson 5 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

07:10 - 07:40

5 i kö

08:10 - 09:40 Restorative yoga 90 Restorative yoga 90
Erika Erlando 1 i kö
Erika Erlando 1 i kö Reservera
Reservera

Restorative yoga 90

08:10 - 09:40

1 i kö

11:00 - 12:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Linda Karlsson 18 i kö
Linda Karlsson 18 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

11:00 - 12:00

18 i kö

12:00 - 12:30 HIIT 30 HIIT 30
Madeleine Linge 13 i kö
Madeleine Linge 13 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

12:00 - 12:30

13 i kö

12:10 - 12:55 BODYATTACK® 45 BODYATTACK® 45
Niklas Areschoug 12 i kö
Niklas Areschoug 12 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 45

12:10 - 12:55

12 i kö

16:10 - 17:10 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Sheila Tjärnemyr 16 i kö
Sheila Tjärnemyr 16 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

16:10 - 17:10

16 i kö

17:00 - 17:30 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Magnus Platen 12 i kö
Magnus Platen 12 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:00 - 17:30

12 i kö

17:20 - 18:20 Dansaerobic 60 Dansaerobic 60
Nicci Höglund 12 i kö
Nicci Höglund 12 i kö Reservera
Reservera

Dansaerobic 60

17:20 - 18:20

12 i kö

17:30 - 18:30 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Anneli Väisänen 15 i kö
Anneli Väisänen 15 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

17:30 - 18:30

15 i kö

17:40 - 18:25 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 15 i kö
Michael Zäch 15 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

17:40 - 18:25

15 i kö

18:30 - 19:30 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Hanna Johansson 20 i kö
Hanna Johansson 20 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

18:30 - 19:30

20 i kö

18:40 - 19:25 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 6 i kö
Michael Zäch 6 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

18:40 - 19:25

6 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:15 Cykel 45 Cykel 45
Örjan Isberg 7 i kö
Örjan Isberg 7 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

06:30 - 07:15

7 i kö

11:00 - 11:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 7 i kö
Angel Ronnle 7 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 45

11:00 - 11:45

7 i kö

12:00 - 13:00 CrossChallenge 60 CrossChallenge 60
Angel Ronnle 12 i kö
Angel Ronnle 12 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 60

12:00 - 13:00

12 i kö

12:00 - 12:45 Cykel 45 Puls Cykel 45 Puls
Åsa Heijel 7 i kö
Åsa Heijel 7 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45 Puls

12:00 - 12:45

7 i kö

12:00 - 13:00 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Anneli Väisänen 2 lediga
Anneli Väisänen 2 lediga platser Boka pass
Boka

Vinyasa Yoga 60

12:00 - 13:00

2 lediga

16:00 - 16:30 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Adrian Ljungqvist 9 i kö
Adrian Ljungqvist 9 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

16:00 - 16:30

9 i kö

16:40 - 17:10 GRIT® Strength GRIT® Strength
Adrian Ljungqvist 15 i kö
Adrian Ljungqvist 15 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

16:40 - 17:10

15 i kö

17:20 - 18:20 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Sandra Axell 24 i kö
Sandra Axell 24 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:20 - 18:20

24 i kö

17:20 - 18:05 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Aria Nakhaei 23 i kö
Aria Nakhaei 23 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 45

17:20 - 18:05

23 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 19 i kö
Robin Loberg Lundgren 19 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

19 i kö

18:30 - 19:30 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Emma Myrehag 19 i kö
Emma Myrehag 19 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

18:30 - 19:30

19 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
07:30 - 08:30 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Emma Samia Howard 0 i kö
Emma Samia Howard 0 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

07:30 - 08:30

0 i kö

10:30 - 11:30 SeniorYoga 60 SeniorYoga 60
Erika Erlando 2 lediga
Erika Erlando 2 lediga platser Boka pass
Boka

SeniorYoga 60

10:30 - 11:30

2 lediga

11:00 - 11:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 1 i kö
Angel Ronnle 1 i kö Reservera
Denna Crocsshallenge är med fokus på rörlighet, balans och strech. Reservera

CrossChallenge 45

11:00 - 11:45

1 i kö

Denna Crocsshallenge är med fokus på rörlighet, balans och strech.
11:40 - 12:55 Hatha Yoga 75 Hatha Yoga 75
Erika Erlando 7 i kö
Erika Erlando 7 i kö Reservera
Reservera

Hatha Yoga 75

11:40 - 12:55

7 i kö

12:00 - 13:00 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Angel Ronnle 15 i kö
Angel Ronnle 15 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

12:00 - 13:00

15 i kö

12:00 - 12:30 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Emma Kullbo 1 ledig
Emma Kullbo 1 ledig Boka pass
Boka

SPRINT® 30

12:00 - 12:30

1 ledig

16:30 - 17:15 Rörlighetsträning 45 Rörlighetsträning 45
Emma Elisson 3 i kö
Emma Elisson 3 i kö Reservera
Reservera

Rörlighetsträning 45

16:30 - 17:15

3 i kö

16:35 - 17:20 Kommande klass Kommande klass
0 i kö
0 i kö

Kommande klass

16:35 - 17:20

0 i kö

16:40 - 17:10 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Alisa Ramic 9 i kö
Alisa Ramic 9 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

16:40 - 17:10

9 i kö

17:20 - 18:20 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Adrian Ljungqvist 19 i kö
Adrian Ljungqvist 19 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

17:20 - 18:20

19 i kö

17:30 - 18:00 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Cecilia Agering 16 i kö
Cecilia Agering 16 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

17:30 - 18:00

16 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Chris Lundgren 20 i kö
Chris Lundgren 20 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

20 i kö

18:10 - 19:10 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Mathilda Forsby 9 i kö
Mathilda Forsby 9 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

18:10 - 19:10

9 i kö

18:15 - 18:45 Cykel 30 Puls Cykel 30 Puls
Cecilia Agering 13 i kö
Cecilia Agering 13 i kö Reservera
Reservera

Cykel 30 Puls

18:15 - 18:45

13 i kö

18:30 - 19:30 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Emma Myrehag 22 i kö
Emma Myrehag 22 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

18:30 - 19:30

22 i kö

19:00 - 19:30 RPM® 30 RPM® 30
Karin Rojas 0 i kö
Karin Rojas 0 i kö Reservera
Reservera

RPM® 30

19:00 - 19:30

0 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:00 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Elin Kummel 2 i kö
Elin Kummel 2 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

06:30 - 07:00

2 i kö

06:30 - 07:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Nora Eskilsson 11 i kö
Nora Eskilsson 11 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

06:30 - 07:00

11 i kö

07:10 - 08:10 Yoga 60 Yoga 60
Anna Rignér 2 lediga
Anna Rignér 2 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 60

07:10 - 08:10

2 lediga

11:00 - 11:45 BODYPUMP® 45 BODYPUMP® 45
Melinda Padron 13 i kö
Melinda Padron 13 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 45

11:00 - 11:45

13 i kö

12:00 - 12:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Madeleine Linge 8 i kö
Madeleine Linge 8 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 45

12:00 - 12:45

8 i kö

17:00 - 17:45 DANCE DANCE
Emma Lindvall 10 i kö
Emma Lindvall 10 i kö Reservera
Ett energifyllt danspass med influenser från dancehall. Reservera

DANCE

17:00 - 17:45

10 i kö

Ett energifyllt danspass med influenser från dancehall.
17:10 - 18:10 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Robin Loberg Lundgren 11 i kö
Robin Loberg Lundgren 11 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

17:10 - 18:10

11 i kö

17:30 - 18:15 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 11 i kö
Michael Zäch 11 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

17:30 - 18:15

11 i kö

17:50 - 18:50 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Mathilda Forsby 3 i kö
Mathilda Forsby 3 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:50 - 18:50

3 i kö

18:15 - 18:45 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Sara M Johansson 6 i kö
Sara M Johansson 6 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

18:15 - 18:45

6 i kö

18:30 - 19:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Emelie Karlsson 10 i kö
Emelie Karlsson 10 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

18:30 - 19:00

10 i kö

18:50 - 19:20 GRIT® Strength GRIT® Strength
Sara M Johansson 15 i kö
Sara M Johansson 15 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

18:50 - 19:20

15 i kö

18:55 - 19:40 BODYBALANCE® 45 BODYBALANCE® 45
Mathilda Forsby 9 lediga
Mathilda Forsby 9 lediga platser Boka pass
Boka

BODYBALANCE® 45

18:55 - 19:40

9 lediga

Tid Pass Instruktör Platser
06:45 - 07:15 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Sofia Jalnefjord 12 i kö
Sofia Jalnefjord 12 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

06:45 - 07:15

12 i kö

07:00 - 08:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Susanne Öjersson 11 i kö
Susanne Öjersson 11 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

07:00 - 08:00

11 i kö

07:30 - 08:00 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Sara M Johansson 3 i kö
Sara M Johansson 3 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

07:30 - 08:00

3 i kö

08:10 - 08:40 GRIT® Strength GRIT® Strength
Sara M Johansson 1 i kö
Sara M Johansson 1 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

08:10 - 08:40

1 i kö

11:15 - 11:45 HIIT 30 HIIT 30
Hilda Hemmingsson 8 i kö
Hilda Hemmingsson 8 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

11:15 - 11:45

8 i kö

11:15 - 11:45 Yoga 30 Yoga 30
Emma Elisson 5 lediga
Emma Elisson 5 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 30

11:15 - 11:45

5 lediga

12:00 - 12:30 HIIT 30 HIIT 30
Hilda Hemmingsson 8 i kö
Hilda Hemmingsson 8 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

12:00 - 12:30

8 i kö

13:15 - 14:00 TONE® 45 TONE® 45
Karin El Aaraj 7 lediga
Karin El Aaraj 7 lediga platser Boka pass
Boka

TONE® 45

13:15 - 14:00

7 lediga

16:15 - 17:00 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Alicia Santisteban Garcia 7 i kö
Alicia Santisteban Garcia 7 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 45

16:15 - 17:00

7 i kö

17:15 - 18:15 ZUMBA Fitness® 60 ZUMBA Fitness® 60
Alicia Santisteban Garcia 5 i kö
Alicia Santisteban Garcia 5 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 60

17:15 - 18:15

5 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Karin Rojas 8 i kö
Karin Rojas 8 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

8 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
09:20 - 10:05 BODYATTACK® 45 BODYATTACK® 45
Adrian Ljungqvist 11 i kö
Adrian Ljungqvist 11 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 45

09:20 - 10:05

11 i kö

09:40 - 10:40 BODYBALANCE® 60 BODYBALANCE® 60
Paria Pirzadeh 6 lediga
Paria Pirzadeh 6 lediga platser Boka pass
Boka

BODYBALANCE® 60

09:40 - 10:40

6 lediga

10:15 - 10:45 GRIT® Athletic GRIT® Athletic
Adrian Ljungqvist 12 i kö
Adrian Ljungqvist 12 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Athletic

10:15 - 10:45

12 i kö

10:15 - 10:45 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 7 i kö
Robin Loberg Lundgren 7 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

10:15 - 10:45

7 i kö

10:55 - 11:25 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Adrian Ljungqvist 8 i kö
Adrian Ljungqvist 8 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

10:55 - 11:25

8 i kö

11:00 - 12:00 Kommande klass Kommande klass
0 i kö
0 i kö

Kommande klass

11:00 - 12:00

0 i kö

13:00 - 14:00 ZUMBA Fitness® 60 ZUMBA Fitness® 60
Kristina Magnusson 11 lediga
Kristina Magnusson 11 lediga platser

ZUMBA Fitness® 60

13:00 - 14:00

11 lediga