Åtgärder gällande Covid-19

Vi på Nordic Wellness tar spridningen av Covid-19 på allvar och sätter in åtgärder för att du som medlem ska känna dig trygg och säker med din träning hos oss. Vår högsta prioritering är du och din hälsa.

Läs mer om hur vi förhåller oss till Covid-19 här.

Svårt att hitta rätt kort? Lugn vi hjälper dig!

Till kortväljaren

Om Klubben

Varmt välkommen till en av de mest centrala klubbarna i Göteborg: Nordic Wellness Domkyrkan!

Med ett högkvalitativt gym och ett alltid lika fullspäckat gruppträningsschema i våra tre gruppträningssalar finns det alltid motivation till träning. Vill du satsa stenhårt på din träning finns vår Personliga Tränar Angel som hjälper dig att nå dina mål.

På klubben finns sex högeffektiva solarium som man kan boka eller ta drop in. Vattenmassagen och den lyxiga massagestolen ligger på samma avdelning för dig som vill unna dig det lilla extra. 

I våra tre gruppträningssalar kan du träna allt från BODYPUMP®, CXWORX® & GRIT® från världsledande träningsleverantören LES MILLS® men även våra egna klasser som YOGA, CYKEL & CARDIO STEP. Vår cykelsal är fullt utrustad med pulssystem från POLAR och cyklar från TECHNOGYM. Klockar och pulsband finns att köpa i receptionen, men du kan även låna ditt pulsband för pulsklasserna.

Varför inte ta det lugnt i vår lounge innan eller efter ditt pass? Ta en proteindrink, kaffe eller bar i Freds Corner. Funkar även perfekt för dig som vill sitta med datorn och jobba eller studera.

Under sommarmånaderna har vi en härlig uteplats där du kan andas frisk luft och ladda inför ditt träningspass.

Våran klubb är utrustad med hjärtstartare, allt för att du ska känna dig säker med din träning hos oss.

Välkommen till Drottningatan 16, mitt i centrala Göteborg!

Vårt utbud

Gym

Gruppträning

Funktionell yta

Vattenmassage

Visa hela
vårt utbud
Visa alla
Dölj utbud
Träning och maskiner

Gym

Fria vikter

Skierg

Crosstrainer

Cyklar

Löpband

Rodd

Funktionell yta

Crosscage

Trappmaskin

Träningsformer

Gruppträning

Seniorträning

Personlig tränare

Uteträning

Ungdomsträning

Barndans

Rehab

Generellt

Träningsyta

Öppet dygnet runt

Café

Skåp - Hänglås

Kidz Club

13-årsgräns

Barnpassning

11-årsgräns

Efter träning

Jacuzzi

Bastu

Solarium

Massagestol

Spa

Vattenmassage

Visa alla
Dölj utbud

Kontakt


Adress

Nordic Wellness Göteborg Domkyrkan

Nordic Wellness Göteborg Domkyrkan

Drottninggatan 16, 411 14, Göteborg


Telefon

010 - 155 52 48


Epost

domkyrkan@nordicwellness.se


Öppettider

Bemannat

05.00–21.00 08.00-21.00
Ti 05.00–21.00 08.00-21.00
On 05.00–21.00 08.00-21.00
To 05.00–21.00 08.00-21.00
Fr 05.00–20.00 08.00-20.00
05.00–20.00 10.00-17.00
05.00–20.00 11.00-19.00
Tid Pass Instruktör Platser
06:45 - 07:15 HIIT 30 HIIT 30
Hilda Hemmingsson 4 i kö
Hilda Hemmingsson 4 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

06:45 - 07:15

4 i kö

11:00 - 11:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 1 ledig
Angel Ronnle 1 ledig Boka pass
Denna Crosschallenge är med fokus, rörlighet, balans och stretch. Boka

CrossChallenge 45

11:00 - 11:45

1 ledig

Denna Crosschallenge är med fokus, rörlighet, balans och stretch.
12:00 - 13:00 CrossChallenge 60 CrossChallenge 60
Angel Ronnle 8 i kö
Angel Ronnle 8 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 60

12:00 - 13:00

8 i kö

12:00 - 13:00 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Anneli Väisänen 2 i kö
Anneli Väisänen 2 i kö INSTÄLLT
INSTÄLLT

Vinyasa Yoga 60

12:00 - 13:00

2 i kö

INSTÄLLT
16:00 - 16:30 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Adrian Ljungqvist 8 i kö
Adrian Ljungqvist 8 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

16:00 - 16:30

8 i kö

16:40 - 17:10 GRIT® Strength GRIT® Strength
Adrian Ljungqvist 10 i kö
Adrian Ljungqvist 10 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

16:40 - 17:10

10 i kö

17:20 - 18:20 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Sandra Axell 17 i kö
Sandra Axell 17 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:20 - 18:20

17 i kö

17:20 - 18:05 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Aria Nakhaei 19 i kö
Aria Nakhaei 19 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 45

17:20 - 18:05

19 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 21 i kö
Robin Loberg Lundgren 21 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

21 i kö

18:15 - 19:00 Cykel 45 Cykel 45
Andrea Arlock 12 i kö
Andrea Arlock 12 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

18:15 - 19:00

12 i kö

18:30 - 19:00 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Sandra Axell 12 i kö
Sandra Axell 12 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

18:30 - 19:00

12 i kö

18:30 - 19:00 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Emma Myrehag 8 i kö
Emma Myrehag 8 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

18:30 - 19:00

8 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
07:00 - 08:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Filipha Bellring 16 i kö
Filipha Bellring 16 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

07:00 - 08:00

16 i kö

07:30 - 08:30 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Emma Samia Howard 1 ledig
Emma Samia Howard 1 ledig Boka pass
Boka

Vinyasa Yoga 60

07:30 - 08:30

1 ledig

10:30 - 11:30 SeniorYoga 60 SeniorYoga 60
Erika Erlando 6 lediga
Erika Erlando 6 lediga platser Boka pass
Boka

SeniorYoga 60

10:30 - 11:30

6 lediga

11:00 - 11:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 10 i kö
Angel Ronnle 10 i kö Reservera
Denna Crocsshallenge är med fokus på rörlighet, balans och strech. Reservera

CrossChallenge 45

11:00 - 11:45

10 i kö

Denna Crocsshallenge är med fokus på rörlighet, balans och strech.
11:40 - 12:55 Hatha Yoga 75 Hatha Yoga 75
Erika Erlando 6 i kö
Erika Erlando 6 i kö Reservera
Reservera

Hatha Yoga 75

11:40 - 12:55

6 i kö

12:00 - 13:00 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Angel Ronnle 16 i kö
Angel Ronnle 16 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

12:00 - 13:00

16 i kö

16:40 - 17:10 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Linda Karlsson 6 i kö
Linda Karlsson 6 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

16:40 - 17:10

6 i kö

17:20 - 18:20 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Adrian Ljungqvist 22 i kö
Adrian Ljungqvist 22 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

17:20 - 18:20

22 i kö

17:30 - 18:00 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Cecilia Agering 18 i kö
Cecilia Agering 18 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

17:30 - 18:00

18 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Chris Lundgren 18 i kö
Chris Lundgren 18 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

18 i kö

18:10 - 19:10 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Mathilda Forsby 13 i kö
Mathilda Forsby 13 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

18:10 - 19:10

13 i kö

18:15 - 18:45 Cykel 30 Puls Cykel 30 Puls
Cecilia Agering 9 i kö
Cecilia Agering 9 i kö Reservera
Reservera

Cykel 30 Puls

18:15 - 18:45

9 i kö

18:30 - 19:30 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Emma Myrehag 22 i kö
Emma Myrehag 22 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

18:30 - 19:30

22 i kö

19:00 - 19:30 RPM® 30 RPM® 30
Karin Rojas 2 i kö
Karin Rojas 2 i kö Reservera
Reservera

RPM® 30

19:00 - 19:30

2 i kö

19:40 - 20:10 Kommande klass Kommande klass
0 i kö
0 i kö

Kommande klass

19:40 - 20:10

0 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:00 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Elin Kummel 6 i kö
Elin Kummel 6 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

06:30 - 07:00

6 i kö

06:30 - 07:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Ida Sarström 17 i kö
Ida Sarström 17 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

06:30 - 07:00

17 i kö

07:05 - 07:35 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Ida Sarström 7 i kö
Ida Sarström 7 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

07:05 - 07:35

7 i kö

07:10 - 08:10 Yoga 60 Yoga 60
Anna Rignér 1 ledig
Anna Rignér 1 ledig Boka pass
Boka

Yoga 60

07:10 - 08:10

1 ledig

11:00 - 11:45 BODYPUMP® 45 BODYPUMP® 45
Melinda Padron 15 i kö
Melinda Padron 15 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 45

11:00 - 11:45

15 i kö

12:00 - 12:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Madeleine Linge 9 i kö
Madeleine Linge 9 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 45

12:00 - 12:45

9 i kö

17:00 - 17:45 Dancehall Dancehall
Emma Lindvall 16 i kö
Emma Lindvall 16 i kö Reservera
Reservera

Dancehall

17:00 - 17:45

16 i kö

17:10 - 18:10 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Robin Loberg Lundgren 12 i kö
Robin Loberg Lundgren 12 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

17:10 - 18:10

12 i kö

17:30 - 18:15 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 18 i kö
Michael Zäch 18 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

17:30 - 18:15

18 i kö

18:15 - 18:45 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Sara M Johansson 7 i kö
Sara M Johansson 7 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

18:15 - 18:45

7 i kö

18:30 - 19:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Karin Rojas 10 i kö
Karin Rojas 10 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

18:30 - 19:00

10 i kö

18:50 - 19:20 GRIT® Strength GRIT® Strength
Sara M Johansson 14 i kö
Sara M Johansson 14 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

18:50 - 19:20

14 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:45 - 07:15 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Sofia Jalnefjord 11 i kö
Sofia Jalnefjord 11 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

06:45 - 07:15

11 i kö

07:00 - 08:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Susanne Öjersson 11 i kö
Susanne Öjersson 11 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

07:00 - 08:00

11 i kö

07:30 - 08:00 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Sara M Johansson 4 i kö
Sara M Johansson 4 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Cardio

07:30 - 08:00

4 i kö

08:10 - 08:40 GRIT® Strength GRIT® Strength
Sara M Johansson 6 i kö
Sara M Johansson 6 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Strength

08:10 - 08:40

6 i kö

11:15 - 11:45 HIIT 30 HIIT 30
Hilda Hemmingsson 13 i kö
Hilda Hemmingsson 13 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

11:15 - 11:45

13 i kö

12:00 - 12:30 HIIT 30 HIIT 30
Hilda Hemmingsson 17 i kö
Hilda Hemmingsson 17 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

12:00 - 12:30

17 i kö

13:15 - 14:00 TONE® 45 TONE® 45
Karin El Aaraj 3 i kö
Karin El Aaraj 3 i kö Reservera
Reservera

TONE® 45

13:15 - 14:00

3 i kö

17:15 - 18:15 ZUMBA Fitness® 60 ZUMBA Fitness® 60
Alicia Santisteban Garcia 15 i kö
Alicia Santisteban Garcia 15 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 60

17:15 - 18:15

15 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Karin Rojas 11 i kö
Karin Rojas 11 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

11 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
09:20 - 10:05 BODYATTACK® 45 BODYATTACK® 45
Adrian Ljungqvist 15 i kö
Adrian Ljungqvist 15 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 45

09:20 - 10:05

15 i kö

10:15 - 10:45 GRIT® Athletic GRIT® Athletic
Adrian Ljungqvist 10 i kö
Adrian Ljungqvist 10 i kö Reservera
Reservera

GRIT® Athletic

10:15 - 10:45

10 i kö

10:15 - 10:45 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 19 i kö
Robin Loberg Lundgren 19 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

10:15 - 10:45

19 i kö

10:55 - 11:25 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Adrian Ljungqvist 22 i kö
Adrian Ljungqvist 22 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

10:55 - 11:25

22 i kö

13:00 - 14:00 ZUMBA Fitness® 60 ZUMBA Fitness® 60
Kristina Magnusson 4 i kö
Kristina Magnusson 4 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 60

13:00 - 14:00

4 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
09:30 - 10:15 BODYSTEP® 45 BODYSTEP® 45
Jeanette Schöld 9 i kö
Jeanette Schöld 9 i kö Reservera
Reservera

BODYSTEP® 45

09:30 - 10:15

9 i kö

10:30 - 11:00 Cykel 30 Cykel 30
Cecilia Agering 20 i kö
Cecilia Agering 20 i kö Reservera
Reservera

Cykel 30

10:30 - 11:00

20 i kö

11:10 - 11:40 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Cecilia Agering 24 i kö
Cecilia Agering 24 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

11:10 - 11:40

24 i kö

11:50 - 12:35 BODYBALANCE® 45 BODYBALANCE® 45
Cecilia Agering 14 i kö
Cecilia Agering 14 i kö Reservera
Reservera

BODYBALANCE® 45

11:50 - 12:35

14 i kö

17:00 - 18:00 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Sandra Axell 17 i kö
Sandra Axell 17 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:00 - 18:00

17 i kö

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 23 i kö
Robin Loberg Lundgren 23 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

23 i kö

18:10 - 18:40 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Sandra Axell 6 i kö
Sandra Axell 6 i kö Reservera
Reservera

CXWORX® 30

18:10 - 18:40

6 i kö

18:10 - 18:40 HIIT 30 HIIT 30
Linnea Baksås Martinsson 8 i kö
Linnea Baksås Martinsson 8 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

18:10 - 18:40

8 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
08:10 - 09:40 Restorative yoga 90 Restorative yoga 90
Erika Erlando 6 lediga
Erika Erlando 6 lediga platser Boka pass
Boka

Restorative yoga 90

08:10 - 09:40

6 lediga

11:00 - 12:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Linda Karlsson 12 i kö
Linda Karlsson 12 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

11:00 - 12:00

12 i kö

12:00 - 12:30 HIIT 30 HIIT 30
Madeleine Linge 12 i kö
Madeleine Linge 12 i kö Reservera
Reservera

HIIT 30

12:00 - 12:30

12 i kö

12:10 - 12:55 BODYATTACK® 45 BODYATTACK® 45
Niklas Areschoug 6 i kö
Niklas Areschoug 6 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 45

12:10 - 12:55

6 i kö

16:10 - 17:10 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Sheila Tjärnemyr 13 i kö
Sheila Tjärnemyr 13 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

16:10 - 17:10

13 i kö

17:00 - 17:30 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Magnus Platen 15 i kö
Magnus Platen 15 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

17:00 - 17:30

15 i kö

17:30 - 18:30 Gyminfo 60 Gyminfo 60
Franzie Rigtorp 5 lediga
Franzie Rigtorp 5 lediga platser Boka pass
Boka

Gyminfo 60

17:30 - 18:30

5 lediga

17:30 - 18:30 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Anneli Väisänen 3 i kö
Anneli Väisänen 3 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

17:30 - 18:30

3 i kö

17:40 - 18:25 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 17 i kö
Michael Zäch 17 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

17:40 - 18:25

17 i kö

18:30 - 19:30 BODYATTACK® 60 BODYATTACK® 60
Hanna Johansson 11 i kö
Hanna Johansson 11 i kö Reservera
Reservera

BODYATTACK® 60

18:30 - 19:30

11 i kö

18:40 - 19:25 RPM® 45 RPM® 45
Michael Zäch 3 i kö
Michael Zäch 3 i kö Reservera
Reservera

RPM® 45

18:40 - 19:25

3 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
07:00 - 07:30 HIIT 30 HIIT 30
Madeleine Linge 10 lediga
Madeleine Linge 10 lediga platser

HIIT 30

07:00 - 07:30

10 lediga

11:00 - 11:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 10 lediga
Angel Ronnle 10 lediga platser
Denna Crosschallenge är med fokus, rörlighet, balans och stretch.

CrossChallenge 45

11:00 - 11:45

10 lediga

Denna Crosschallenge är med fokus, rörlighet, balans och stretch.
12:00 - 13:00 CrossChallenge 60 CrossChallenge 60
Angel Ronnle 10 lediga
Angel Ronnle 10 lediga platser

CrossChallenge 60

12:00 - 13:00

10 lediga

12:00 - 13:00 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Anneli Väisänen 9 lediga
Anneli Väisänen 9 lediga platser

Vinyasa Yoga 60

12:00 - 13:00

9 lediga

16:00 - 16:30 CXWORX® 30 CXWORX® 30
Linnea Hjalmarsson 10 lediga
Linnea Hjalmarsson 10 lediga platser

CXWORX® 30

16:00 - 16:30

10 lediga

16:40 - 17:10 GRIT® Strength GRIT® Strength
Adrian Ljungqvist 10 lediga
Adrian Ljungqvist 10 lediga platser

GRIT® Strength

16:40 - 17:10

10 lediga

17:20 - 18:20 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Sandra Axell 10 lediga
Sandra Axell 10 lediga platser

BODYCOMBAT® 60

17:20 - 18:20

10 lediga

17:20 - 18:05 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Aria Nakhaei 9 lediga
Aria Nakhaei 9 lediga platser

ZUMBA Fitness® 45

17:20 - 18:05

9 lediga

17:30 - 18:00 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Robin Loberg Lundgren 7 lediga
Robin Loberg Lundgren 7 lediga platser

SPRINT® 30

17:30 - 18:00

7 lediga

18:15 - 19:00 Cykel 45 Cykel 45
Andrea Arlock 7 lediga
Andrea Arlock 7 lediga platser

Cykel 45

18:15 - 19:00

7 lediga

18:20 - 19:05 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Aria Nakhaei 9 lediga
Aria Nakhaei 9 lediga platser

ZUMBA Fitness® 45

18:20 - 19:05

9 lediga

18:30 - 19:00 GRIT® Cardio GRIT® Cardio
Emma Myrehag 10 lediga
Emma Myrehag 10 lediga platser

GRIT® Cardio

18:30 - 19:00

10 lediga