Åtgärder gällande Covid-19

Vi på Nordic Wellness tar spridningen av Covid-19 på allvar och sätter in åtgärder för att du som medlem ska känna dig trygg och säker med din träning hos oss. Vår högsta prioritering är du och din hälsa.

Läs mer om hur vi förhåller oss till Covid-19 här.

Svårt att hitta rätt kort? Lugn vi hjälper dig!

Till kortväljaren

Om Klubben

På våra fräscha 1 880 kvadratmeter möts du av ett stort gym, en rymlig konditionspark, hela fem gruppträningssalar och ett avskilt område för stretch och avkoppling.

Vill du ha snabba resultat eller hjälp med att komma igång? Då kan du kontakta någon av våra 3 personliga tränare som hjälper dig att nå dina mål! För familjen erbjuder vi barnpassning i vår rymliga Kidz Club under kvällen. Måndagar, onsdagar och fredagar erbjuder vi även barnpassning dagtid.

Vi har ett stort utbud av dryck och kost i receptionen, och av våra receptionister kan du beställa flera hälsosamma drinkar! 

Hos oss kan du också vända dig till vår hyresgäst Zalex Health för Massage 

Eftersom säkerhet och trygghet är något som är oerhört viktigt för oss på Nordic Wellness finns hjärtstartare på klubben.

Välkommen till oss - vi lovar att ta väl hand om dig!

 

Vårt utbud

Personlig tränare

Gruppträning

Fria vikter

Bastu

Visa hela
vårt utbud
Visa alla
Dölj utbud
Träning och maskiner

Gym

Fria vikter

Skierg

Crosstrainer

Cyklar

Löpband

Rodd

Funktionell yta

Crosscage

Trappmaskin

Träningsformer

Gruppträning

Seniorträning

Personlig tränare

Uteträning

Ungdomsträning

Barndans

Rehab

Generellt

Träningsyta

Öppet dygnet runt

Café

Skåp - Hänglås

Kidz Club

13-årsgräns

Barnpassning

11-årsgräns

Efter träning

Jacuzzi

Bastu

Solarium

Massagestol

Spa

Visa alla
Dölj utbud

Kontakt


Adress

Nordic Wellness Göteborg Majorna

Nordic Wellness Göteborg Majorna

Såggatan 8, 414 58, Göteborg


Telefon

010 - 155 52 56


Epost

majorna@nordicwellness.se


Öppettider

Bemannat

05.00–23.00 09.00-21.00
Ti 05.00–23.00 09.00-21.00
On 05.00–23.00 09.00-21.00
To 05.00–23.00 09.00-21.00
Fr 05.00–23.00 09.00-20.00
05.00–23.00 10.00–15.00
05.00–23.00 15.00–20:00
Tid Pass Instruktör Platser
10:30 - 11:15 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Joso Ukalovic 25 i kö
Joso Ukalovic 25 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

10:30 - 11:15

25 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
10:45 - 11:30 HIIT 45 HIIT 45
Teresa Linnarsson 2 lediga
Teresa Linnarsson 2 lediga platser INSTÄLLT
INSTÄLLT

HIIT 45

10:45 - 11:30

2 lediga

INSTÄLLT
17:00 - 18:00 BODYJAM® 60 BODYJAM® 60
My Kasonen 9 i kö
My Kasonen 9 i kö Reservera
Reservera

BODYJAM® 60

17:00 - 18:00

9 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:15 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Lovisa Bengtzén 8 i kö
Lovisa Bengtzén 8 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

06:30 - 07:15

8 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
11:00 - 11:45 HIIT 45 HIIT 45
Johanna B 6 i kö
Johanna B 6 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

11:00 - 11:45

6 i kö

12:10 - 12:55 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Johanna B 14 i kö
Johanna B 14 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

12:10 - 12:55

14 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
16:00 - 16:45 CrossChallenge 45 CrossChallenge 45
Angel Ronnle 4 i kö
Angel Ronnle 4 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 45

16:00 - 16:45

4 i kö

17:00 - 18:00 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Angel Ronnle 17 i kö
Angel Ronnle 17 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:00 - 18:00

17 i kö

17:15 - 18:00 HIIT 45 HIIT 45
Alice Srugies 21 i kö
Alice Srugies 21 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

17:15 - 18:00

21 i kö

17:45 - 18:45 Cykel 60 Cykel 60
Hanna Yttring 14 i kö
Hanna Yttring 14 i kö Reservera
Reservera

Cykel 60

17:45 - 18:45

14 i kö

18:10 - 19:10 Vinyasa Yoga 60 Vinyasa Yoga 60
Emma Samia Howard 11 i kö
Emma Samia Howard 11 i kö Reservera
Reservera

Vinyasa Yoga 60

18:10 - 19:10

11 i kö

19:00 - 19:30 SPRINT® 30 SPRINT® 30
Riina Österberg 17 i kö
Riina Österberg 17 i kö Reservera
Reservera

SPRINT® 30

19:00 - 19:30

17 i kö

19:45 - 20:15 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Riina Österberg 13 i kö
Riina Österberg 13 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

19:45 - 20:15

13 i kö

19:50 - 20:50 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Alice Srugies 26 i kö
Alice Srugies 26 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

19:50 - 20:50

26 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
08:15 - 08:45 Kommande klass Kommande klass
0 i kö
0 i kö

Kommande klass

08:15 - 08:45

0 i kö

08:30 - 09:30 Yoga 60 Yoga 60
Sebastian Ruiz 2 lediga
Sebastian Ruiz 2 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 60

08:30 - 09:30

2 lediga

11:45 - 12:30 HIIT 45 HIIT 45
Alice Srugies 8 i kö
Alice Srugies 8 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

11:45 - 12:30

8 i kö

12:00 - 13:00 CrossChallenge 60 CrossChallenge 60
Johanna B 9 lediga
Johanna B 9 lediga platser Boka pass
Boka

CrossChallenge 60

12:00 - 13:00

9 lediga

13:10 - 13:55 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Lovisa Bengtzén 11 i kö
Lovisa Bengtzén 11 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

13:10 - 13:55

11 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
16:15 - 17:00 Cykel 45 Cykel 45
Elin Norlin 15 i kö
Elin Norlin 15 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

16:15 - 17:00

15 i kö

17:00 - 18:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Sara Birgersson 28 i kö
Sara Birgersson 28 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

17:00 - 18:00

28 i kö

17:00 - 18:00 Utomhusträning 60 Utomhusträning 60
Linn Heino 20 lediga
Linn Heino 20 lediga platser Boka pass
Boka

Utomhusträning 60

17:00 - 18:00

20 lediga

17:10 - 17:40 BOOTY MOVE BOOTY MOVE
Gennie Sandell 19 i kö
Gennie Sandell 19 i kö Reservera
Reservera

BOOTY MOVE

17:10 - 17:40

19 i kö

17:30 - 18:15 RPM® 45 RPM® 45
Örjan Isberg 11 i kö
Örjan Isberg 11 i kö Reservera
RPM är en utmanande och rolig cykelklass där instruktören tar dig med på en varierande bana till medryckande musik. Passar alla, från nybörjare till den som varit med ett tag. Reservera

RPM® 45

17:30 - 18:15

11 i kö

RPM är en utmanande och rolig cykelklass där instruktören tar dig med på en varierande bana till medryckande musik. Passar alla, från nybörjare till den som varit med ett tag.
17:50 - 18:20 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Gennie Sandell 19 i kö
Gennie Sandell 19 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

17:50 - 18:20

19 i kö

18:25 - 19:25 Cardio Step 60 Cardio Step 60
Matias Viström 20 i kö
Matias Viström 20 i kö Reservera
Reservera

Cardio Step 60

18:25 - 19:25

20 i kö

18:30 - 19:30 BODYBALANCE® 60 BODYBALANCE® 60
Gennie Sandell 16 i kö
Gennie Sandell 16 i kö Reservera
Reservera

BODYBALANCE® 60

18:30 - 19:30

16 i kö

19:35 - 20:05 Les Mills BARRE 30 Les Mills BARRE 30
My Jarstig 5 lediga
My Jarstig 5 lediga platser Boka pass
Boka

Les Mills BARRE 30

19:35 - 20:05

5 lediga

Tid Pass Instruktör Platser
06:00 - 06:45 BODYPUMP® 45 BODYPUMP® 45
Marcus Alexandersson 4 lediga
Marcus Alexandersson 4 lediga platser Boka pass
Boka

BODYPUMP® 45

06:00 - 06:45

4 lediga

07:00 - 07:45 Cykel 45 Cykel 45
Örjan Isberg 9 i kö
Örjan Isberg 9 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

07:00 - 07:45

9 i kö

10:30 - 11:30 Senior 60 Senior 60
Marcus Alexandersson 3 lediga
Marcus Alexandersson 3 lediga platser Boka pass
När vädret tillåter hålls klassen utomhus Boka

Senior 60

10:30 - 11:30

3 lediga

När vädret tillåter hålls klassen utomhus
12:00 - 13:00 Yoga 60 Yoga 60
Emilie Berghult 9 lediga
Emilie Berghult 9 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 60

12:00 - 13:00

9 lediga

12:35 - 13:05 BOOTY MOVE BOOTY MOVE
Sofia Jensfelt 7 lediga
Sofia Jensfelt 7 lediga platser Boka pass
Boka

BOOTY MOVE

12:35 - 13:05

7 lediga

16:30 - 17:15 HIIT 45 HIIT 45
Lovisa Bengtzén 9 i kö
Lovisa Bengtzén 9 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

16:30 - 17:15

9 i kö

17:00 - 17:45 SH'BAM® 45 SH'BAM® 45
Maud Illsley 3 i kö
Maud Illsley 3 i kö Reservera
Reservera

SH'BAM® 45

17:00 - 17:45

3 i kö

17:15 - 18:00 Cykel 45 Puls Cykel 45 Puls
Maria Assarskog 14 i kö
Maria Assarskog 14 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45 Puls

17:15 - 18:00

14 i kö

17:40 - 18:40 Cardio Move 60 Cardio Move 60
Felix Trana 6 i kö
Felix Trana 6 i kö Reservera
Reservera

Cardio Move 60

17:40 - 18:40

6 i kö

18:00 - 18:45 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Marcus Alexandersson 15 i kö
Marcus Alexandersson 15 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 45

18:00 - 18:45

15 i kö

18:50 - 19:20 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Felix Trana 14 i kö
Felix Trana 14 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

18:50 - 19:20

14 i kö

19:00 - 19:45 Utomhusträning 45 Utomhusträning 45
Marcus Alexandersson 15 lediga
Marcus Alexandersson 15 lediga platser Boka pass
Boka

Utomhusträning 45

19:00 - 19:45

15 lediga

19:30 - 20:00 GRIT® Strength GRIT® Strength
Michael Zäch 5 lediga
Michael Zäch 5 lediga platser Boka pass
Boka

GRIT® Strength

19:30 - 20:00

5 lediga

Tid Pass Instruktör Platser
06:30 - 07:15 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Lovisa Bengtzén 10 i kö
Lovisa Bengtzén 10 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

06:30 - 07:15

10 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
08:15 - 08:45 Kommande klass Kommande klass
0 i kö
0 i kö

Kommande klass

08:15 - 08:45

0 i kö

08:30 - 09:30 Yoga 60 Yoga 60
Sebastian Ruiz 3 lediga
Sebastian Ruiz 3 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 60

08:30 - 09:30

3 lediga

10:00 - 10:45 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Asma Marie 5 i kö
Asma Marie 5 i kö Reservera
Klassen körs i sal C Reservera

Cardio Walking 45

10:00 - 10:45

5 i kö

Klassen körs i sal C
12:00 - 12:45 HIIT 45 HIIT 45
Marcus Alexandersson 5 i kö
Marcus Alexandersson 5 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

12:00 - 12:45

5 i kö

16:00 - 16:30 Cykel 30 Cykel 30
Elin Norlin 15 i kö
Elin Norlin 15 i kö Reservera
Reservera

Cykel 30

16:00 - 16:30

15 i kö

16:40 - 17:10 BOOTY MOVE BOOTY MOVE
Elin Norlin 18 i kö
Elin Norlin 18 i kö Reservera
Reservera

BOOTY MOVE

16:40 - 17:10

18 i kö

17:25 - 17:55 Les Mills BARRE 30 Les Mills BARRE 30
My Jarstig 14 lediga
My Jarstig 14 lediga platser Boka pass
Boka

Les Mills BARRE 30

17:25 - 17:55

14 lediga

17:30 - 18:30 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Linnea Elffors 12 i kö
Linnea Elffors 12 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:30 - 18:30

12 i kö

17:30 - 18:15 Cykel 45 Cykel 45
Örjan Isberg 13 i kö
Örjan Isberg 13 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

17:30 - 18:15

13 i kö

18:30 - 19:15 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Asma Marie 6 i kö
Asma Marie 6 i kö Reservera
Klassen hålls i sal C Reservera

Cardio Walking 45

18:30 - 19:15

6 i kö

Klassen hålls i sal C
18:50 - 19:35 ZUMBA Fitness® 45 ZUMBA Fitness® 45
Lindsy Eklof 4 i kö
Lindsy Eklof 4 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 45

18:50 - 19:35

4 i kö

19:00 - 19:45 HIIT 45 HIIT 45
Linn Heino 2 i kö
Linn Heino 2 i kö Reservera
Reservera

HIIT 45

19:00 - 19:45

2 i kö

19:45 - 20:45 BODYBALANCE® 60 BODYBALANCE® 60
Tobias B 2 i kö
Tobias B 2 i kö Reservera
Reservera

BODYBALANCE® 60

19:45 - 20:45

2 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
06:45 - 07:30 Cykel 45 Cykel 45
Maria Assarskog 6 i kö
Maria Assarskog 6 i kö Reservera
Reservera

Cykel 45

06:45 - 07:30

6 i kö

10:30 - 11:30 Senior 60 Senior 60
Marcus Alexandersson 7 lediga
Marcus Alexandersson 7 lediga platser Boka pass
vid fint väder är vi utomhus, samlingen sker vid receptionen Boka

Senior 60

10:30 - 11:30

7 lediga

vid fint väder är vi utomhus, samlingen sker vid receptionen
11:30 - 12:15 Cardio Walking 45 Cardio Walking 45
Joso Ukalovic 12 i kö
Joso Ukalovic 12 i kö Reservera
Cardio Walking är flyttad till sal C Reservera

Cardio Walking 45

11:30 - 12:15

12 i kö

Cardio Walking är flyttad till sal C
12:00 - 13:00 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Marcus Alexandersson 17 i kö
Marcus Alexandersson 17 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

12:00 - 13:00

17 i kö

13:00 - 14:00 Yoga 60 Yoga 60
Emilie Berghult 9 lediga
Emilie Berghult 9 lediga platser Boka pass
Boka

Yoga 60

13:00 - 14:00

9 lediga

16:00 - 17:00 CrossChallenge 60 CrossChallenge 60
Angel Ronnle 2 i kö
Angel Ronnle 2 i kö Reservera
Reservera

CrossChallenge 60

16:00 - 17:00

2 i kö

16:30 - 17:00 BOOTY MOVE BOOTY MOVE
Elin Norlin 6 i kö
Elin Norlin 6 i kö Reservera
Reservera

BOOTY MOVE

16:30 - 17:00

6 i kö

17:10 - 17:40 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Elin Norlin 4 i kö
Elin Norlin 4 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

17:10 - 17:40

4 i kö

17:15 - 18:15 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Angel Ronnle 13 i kö
Angel Ronnle 13 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

17:15 - 18:15

13 i kö

Tid Pass Instruktör Platser
09:45 - 10:45 BODYCOMBAT® 60 BODYCOMBAT® 60
Linda Iglamyhr 10 i kö
Linda Iglamyhr 10 i kö Reservera
Reservera

BODYCOMBAT® 60

09:45 - 10:45

10 i kö

10:00 - 11:00 ZUMBA Fitness® 60 ZUMBA Fitness® 60
Jenny-Ann French 0 i kö
Jenny-Ann French 0 i kö Reservera
Reservera

ZUMBA Fitness® 60

10:00 - 11:00

0 i kö

11:15 - 12:15 BODYPUMP® 60 BODYPUMP® 60
Johanna Strindberg 32 i kö
Johanna Strindberg 32 i kö Reservera
Reservera

BODYPUMP® 60

11:15 - 12:15

32 i kö

12:25 - 12:55 Les Mills CORE® 30 Les Mills CORE® 30
Johanna Strindberg 2 i kö
Johanna Strindberg 2 i kö Reservera
Reservera

Les Mills CORE® 30

12:25 - 12:55

2 i kö