Mama Move
Publicerat: av Kungälv KongahällaÄr du nybliven mamma och vill komma och träna med ditt barn? Då är du varmt välkommen att boka dig på vår Mama Move, onsdagar 11:15-12:00.
Vad är Mama Move?
Mama Move är för dig som har fött barn och vill komma igång med din träning, det är också helt säkra övningar och passar dig som är gravid. Passet kräver inga förkunskaper och ditt barn kan vara allt från nyfödd till några år gammal, så länge barnet kan hålla sig stilla under passet. Träningen fokuserar på att återfå kontakten i magmuskulaturen, läka magmuskeldelningen efter graviditet och återfå stabilitet i kroppen.
Vi stärker kroppen inifrån och förbereder den för vardagen samt för att kunna återgå till annan träning. Du kommer att arbeta i 6 olika delar beståendes av uppvärmning, aktiveringsövningar för bål och bäckenbotten, kondition och benstyrka, styrka för överkroppen samt balans och rörlighet.
Vill din bebis vara med på träningen är passet utformat efter detta men det går också bra att göra på egen hand.